HFS Center

Saç Simülasyonu ve Saç Dövmesinin Farkları

Saç Simülasyonu ve Saç Dövmesinin Farkları

Yine internet üzerinden ve merkezlerime gelerek bilgi almak isteyen müşterilerimden sıkça gelen ve geldikçe de sinir olduğum bir soruyu cevaplandırayım J Neden sinir olduğumu ve aradaki farkları size anlatacağım ama yazının tamamını okumaya üşenen arkadaşlarımız için bir özet geçelim önce J

Okumaya Üşenenler İçin Özet:  Dövme kalıcı bir işlemdir. Kullanılan boyalar ileriye yönelik ciddi cilt rahatsızlıklarına sebep olabilir. Ayrıca bir müddet sonra estetik görünüşünü kaybeder ise sildirmeniz oldukça sancılı bir süreçtir. Saç simülasyonu ise belli bir ömrü olan, ilgili bakanlık tarafından onaylı boylar kullanılan ve insan sağlığına bilinen hiçbir yan etkisi olmayan bir işlemdir. Bir müddet sonra vücuttan doğal yolla atılır.

Durumu olmadığı için okuyamayan arkadaşları geride bıraktığımıza göre devam edebiliriz J

Saç Simülasyonu vs Saç Dövmesi

Evet dostlar, icra ettiğim mesleğin en çetin versusu ile karşınızdayım J Öncelikle belirtmek gerekir ki dövme bir ihtiyaç değildir. Neredeyse yapılan dövmelerin tamamı kişinin salt isteğine dayalı yapılır. Yapılış amacı da bir ömür boyu vücuttan çıkmamasıdır. Buna rağmen yıllar geçtikçe renginde değişmeler olur. Ayrıca kalıcı boyalar ile yapıldığı içinde insan sağlığına yan tesirleri hala tartışma konusudur. Zira vücuttan doğal yollar ile atılamayan hiçbir boya maddesine ilgili bakanlık veya herhangi bir sağlık kuruluşu %100 zararsızdır diyemez. Hatta bırakın dövmeyi, bakanlıktan onayı olan saç boyaları bile bir müddet sonra vücuttan çıkmasına rağmen hamile kadınlara tavsiye edilmez. Yanlış anlaşılmasın. Dövmeye karşı falan değilim, dileyen istediği dövmeyi vücudunun dilediği yerine yaptırsın. Altını çizmeye çalıştığım mevzu; boya kalıcı ise zaman içinde renginin değişeceği ve sağlığınıza zarar vermese bile gözünüze hoş gelmeyeceği gerçeğidir.

Kolunuza yaptırdığınız dövme bile 10 sene sonra ilk günkü renginde olmuyor ve bir miktar tonu açılıyor. O dövmeyi kafanızda düşünün… Bugün her şey güzel olabilir. Peki, 10 sene sonra siyah renk mavi veya yeşile dönerse? Estetik kaygı ile yaptırdığınız işlemin sizi daha berbat göstermesini sanırım istemezsiniz. Üstelik kullanılan dövme boyası da kaliteli değilse renkte ton kayıplarının iki yıl içinde gerçekleşeceğini düşünün… Sildirmeye kalksanız ayrı bir çile. Üstelik söz konusu olan kolunuz ya da bacağınız değil, kafanız!

Halbuki saç simülasyonu (en azından benim uyguladığım) belli bir kullanım ömrü olan, belli bir süre sonra vücuttan kendi kendine atılan, kullanmak istemediğinizde sildirme derdi olmayan, üstelik insan sağlığına hiçbir bilinen yan etkisi olmayan bir işlem.

Saç simülasyonunda kullanılan boyaları “kına” dediğimiz maddeye benzetebilir ya da “uzun süre dayanan saç boyası” olarak tanımlayabilirsiniz.

Saç Simülasyonu İçin Ömür Boyu Garanti Veriliyor İse Bu Saç Dövmesi midir?

“Saç simülasyonu” terimi adından da anlaşılacağı üzere, saç olmayan bölgede saç varmış gibi gösterme sanatıdır. Ama ülkemizde öncüsü olduğum bu sektörde, yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı, kullanılan boyanın kalıcı olması taraftarı değilim. Zaten “saç dövmesi” terimini kullanan birçok icracı işlemin kalıcılığı ile övünüyor. Ben ise bunun tam aksini savunuyorum. Çünkü hiç kimse vücuda uygulanan kalıcı bir boyanın on sene sonraki halini garanti edemez. Bu iddiaya sahip olan kişi, bir de zaman makinasına sahip olmalı.

Özetle diyebilirim ki; saça uygulanan işleme tıpkı dövmelerde olduğu gibi ömür boyu silinmeme garantisi veriliyor ise bu bir “saç dövmesi” işlemidir. Ama bu uygulamanın tıpkı kına ve saç boyasında olduğu gibi bir kullanım ömrü var ise bu bir “saç simülasyonu” işlemidir.

Umarım bu konudaki anlam kargaşasını bir nebze düzeltmiş ve faydalı bilgiler aktarabilmişimdir. Her şey gönlünüzce olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?